Elegancji stroju dopełniają buty do garnituru.

Zdarza się często, że panowie nie rozumieją, dlaczego kobiety mają wiele par butów i starają się zawsze dobrać je odpowiednio do stroju. Warto jednak wziąć przykład z dziewczyn, żon i matek i zainteresować się obuwiem. Nie wiąże się to od razu z przymusem kupowania dziesięciu par, lecz z doborem odpowiedniego obuwia, eleganckiego i dostosowanego do okoliczności. Szczególnie ważne są w tym wypadku buty do garnituru. Nie każdy mężczyzna jest wielbicielem garniturów. Niektórzy muszą nosić go codziennie, ze względu na wykonywaną pracę, inni lubią, jeszcze inni zakładają garnitur tylko okazyjnie, zazwyczaj z okazji ślubów oraz pogrzebów.
Buty biznesowe
Niezależnie od przyczyn, które skłaniają do założenia tego stroju, trzeba pamiętać, aby prezentował się on nienagannie. Niezbędne jest zadbanie o to, aby był dopasowany do rozmiaru mężczyzny. Za duży lub za mały garnitur z pewnością nie zrobi odpowiedniego wrażenia na osobach postronnych , a do tego sprawi, że mężczyzna będzie czuł się niekomfortowo. Poza odpowiednim rozmiarem istotne są również szczegóły – koszula z długim rękawem, spinki do mankietów pod kolor dodatków, np. zegarka, odpowiednia szerokość krawata. Elegancji stroju dopełniają buty do garnituru, które powinny być dobrane do niego. W zależności od koloru garnituru mogą być czarne lub brązowe, chociaż czerń prezentuje się zazwyczaj korzystnie. Dodatkowo powinny być wiązane, a najlepiej aby były w całości wykonane ze skóry. W znaczący sposób podnosi to ich cenę, jednak daje nie tylko dobry efekt, dopełniając cały strój, ale jest inwestycją na lata. Jeżeli często nosi się garnitury z pewnością jedna para butów nie będzie wystarczająca, lecz jeżeli jest to okazyjne mogą on służyć mężczyźnie przez kilka lat.

Rozmiar stopy raczej się nie zmienia, a odpowiednio pielęgnowana skóra jest bardzo trwała. Pielęgnacja oznacza w tym wypadku pastowanie butów, przechowywanie ich w pudełku, zamiast rzucenia pomiędzy inne obuwie i konserwowanie. Buty do garnituru powinny być zawsze czyste. Pokazanie się w eleganckim garniturze, ale z brudnymi butami sprawia bardzo złe wrażenie, zwłaszcza na spotkaniu z kobietą lub spotkaniu biznesowym. Odpowiednie obuwie można kupić w sklepach obuwniczych, w sklepach zajmujących się sprzedażą garniturów i niezbędnych akcesoriów oraz w sklepach internetowych. Jeżeli jest to pierwszy taki zakup warto zdecydować się na zakup w stacjonarnej placówce, ponieważ można lepiej dopasować buty do garnituru przy jednoczesnym skorzystaniu z pomocy specjalistów.